Szukaj na tym blogu

niedziela, 19 stycznia 2014

SAŁATKA Z PĘCZAKIEM I PIECZONYM INDYKIEM


Lubię robić sałatki, bo dobrze mi się myśli przy krojeniu:) Dużo tego czasu na myślenie jednak nie ma, bo większość sałatek przygotowuje się szybko. A na pewno moje sałatki, bo, jak już chyba wiadomo, jestem specjalistką od szybkich dań. Bardzo lubię grube kasze, w różnych konfiguracjach - świetnie sprawdzają się w sałatkach, które dzięki nim są bardziej pożywne. Tu dłużej zajmuje upieczenie indyka, ale jego (podobnie jak buraków) nie piekę specjalnie do sałatki, tylko jako wędlinę. Jeśli więc już mamy upieczonego indyka, w 5 minut zrobimy resztę. Kasze dobrze jest łączyć z mięsem lub nabiałem, bo wtedy dostarczamy sobie wszystkich aminokwasów.

Kasza pęczak, podobnie jak inne grube kasze, jest bogata w skrobię, która bardzo wolno rozkłada się na glukozę. Zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy i witaminę C. Kasze powinni jeść nadciśnieniowcy, chorujący na choroby krążenia i serca, bo mają dużo potasu i mało sodu; osoby żyjące w dużym stresie i mające skłonność do depresji, bo zawarte w nich witaminy z grupy B łagodzą objawy stresu i poprawiają nastrój; diabetycy - wolne uwalnianie glukozy; dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące oraz rekonwalescenci, ponieważ kasze gotowane na sypko są lekkostrawne.
Pęczak ponadto jest najlepszą kaszą dla osób odchudzających się, bo jest najbardziej "zapychająca".

Mięso indyka polecane jest przy dietach antyalergicznych i niskokalorycznych, ponieważ zawiera dużo białka, a mało tłuszczu.


Składniki:
2-3 plastry upieczonego indyka (u mnie udziec)
3 łyżki kaszy pęczak
3 liście kapusty pekińskiej
1/4 papryki czerwonej
6-8 czarnych oliwek
1/2 puszki kukurydzy
1 pęczek szczypioru

Na sos:
1 łyżka oliwy lub oleju słonecznikowego
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka lubczyku
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
sól
pieprz

Kaszę umyć i ugotować (15-20 minut od wrzucenia na wrzątek). Warzywa pokroić, wymieszać z ostudzoną kaszą, polać sosem. Na wierzchu położyć plastry indyka. Proporcje można zmieniać, zwłaszcza ilość indyka zależy od Waszego upodobania.

JAK UPIEC INDYKA?
Nacieramy go ulubionymi przyprawami (u mnie to: lubczyk, majeranek, sól i pieprz; czosnek także obowiązkowo, ale nie rozdrobniony: nożem robię dziurki w mięsie i wkładam całe ząbki czosnku - dzięki temu w każdym plasterku są kawałki czosnku), odtawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, potem wkładamy w rękaw do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach 40-60 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz