Szukaj na tym blogu

czwartek, 16 stycznia 2014

PASZTET Z BIAŁEJ FASOLI


Pasztet z fasoli to dla mnie ciekawa alternatywa dla pasztetu mięsnego. Smakuje świetnie, a ponadto to białko roślinne. A tego powinniśmy jeść więcej niż zwierzęcego! Strączkowce powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie, taki pasztet więc jak znalazł:) Ja go jem z dodatkiem naturalnego chrzanu (nie, nie tego ze sklepu), wtedy jest najlepszy! No i ćwiczę silną wolę, żeby nie zjeść go przed wstawieniem do piekarnika:))

Biała fasola to cenne źródło białka. Ma dużą zawartość lizyny, z której nasz organizm produkuje keratyninę, a ta z kolei wzmacnia nasze serce i jesteśmy mniej narażeni na chorobę niedokrwienną i zawał. Białko fasoli jest zasadotwórcze, co pomaga zachować równowagę, jeśli jemy kwasotwórcze mięso. Mogą ją jeść osoby cierpiące na nadkwasotę, ponieważ hamuje wydzielanie soków żołądkowych. Białko fasoli jest korzystniejsze w profilaktyce osteoporozy, niż białko zwierzęce, bo tego więcej tracimy "po drodze". Zawiera lecytynę wspomagającą tkankę nerwową i pracę mózgu: poprawia koncentrację i zapamiętywanie. W jej skład wchodzą witaminy z grupy B i witamina E oraz minerały: fosfor, potas, magnez, wapń. Jest także bogata w lignany, które mają działanie antynowotworowe, głównie w przypadku raka sutka oraz jelita grubego.

Jeśli fasola powoduje wzdęcia, to oznacza, że nasz organizm potrzebuje oczyszczenia. Ale że to długotrwały proces, możemy sobie radzić w ten sposób:
- nasiona fasoli moczymy we wrzątku przez 1-2 godziny, co jakiś czas dolewamy gorącej wody; następnie wylewamy tę wodę, zalewamy fasolę świeżą wodą i gotujemy do miękkości;
- zalewamy fasolę zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i odcedzamy; czynność powtarzamy dwukrotnie;
- moczymy fasolę ok. 8 godzin, doprowadzamy do wrzenia i odcedzamy, następnie gotujemy we wrzącej wodzie.


Składniki:

2 szklanki drobnej białej fasoli, namoczonej przez noc w zimnej wodzie
2 duże cebule, pokrojone w pióra
1 jabłko, obrane i pokrojone w kostkę
2 ząbki czosnku
5 łyżek płatków owsianych
1 łyżeczka musztardy
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka lubczyku
Duża szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej
Olej do smażenia

Fasolę namoczyć, następnie ugotować w osolonej wodzie. Cebulę i jabłko pokroić w kostkę, czosnek w talarki i usmażyć wszystko razem, jabłka powinny się rozpadać. Następnie wszystko zmielić i doprawić. 
 Keksówkę posmarować olejem lub włożyć w nią papier do pieczenia. Masę przełożyć do keksówki i piec przez ok. 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. W trakcie pieczenia wierzch można przykryć folią aluminiową, żeby się nie przypalił. Po upieczeniu wyjąć i zostawić w formie do ostygnięcia. Dopiero potem wyjąć i kroić. 
Można jeść z chrzanem, ale też z ćwikłą czy musztardą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz